A jóga gyakorlásának hatásai

           

A jóga gyakorlásának hatásai létezésünk három szintjén nyilvánulnak meg. Ezek a finom fizikai, a durva fizikai és az anyagon túli, vagyis a transzcendentális dimenziók. Fizikai hatásai az emberi szervezetre az egészség és az életerő megőrzésében jelentkeznek. Általa a test a legerősebb és legrugalmasabb állapotába hozható. A jóga serkentő hatással van az élettani folyamatokra, mint például a mozgás-, a keringés- és az emésztés szervrendszereire. Növeli a tüdő kapacitását, kiegyenlíti és harmonizálja az anyagcsere működést és a hormonháztartást. Mentális szinten harmóniát és egyensúlyt hoz létre, melyek járulékosan jelennek meg a fejlődés folyamatában. Elménk megtisztul a zavaró gondolatainktól, félelmeink feloldódnak.

                                                   

Az anyagon túli eredmények között felsorolható, hogy a gyakorló felismeri saját transzcendentális lényegét, az önvalóját, a lelkét. Felfedezi Istennel, a természettel való természetes kapcsolatát. Kialakul lelki tudata, amely világossá teszi számára „nem ez a test vagyok, én egy lélek (Brahman) vagyok.”A lélekről való tudás az önvaló megismeréséhez és tudatosításához vezet bennünket, a jóga szó pedig egy folyamatra utal, amelyben „az ember a teste és az elméje szabályozása által megpróbálja megismerni saját eredeti önvalóját.”

Az önvaló megismeréséhez, tudatosításához a jóga a következő eszközöket ajánlja fel:

  • a lelki tettek, Isten odaadó szolgálata, a meditáció,
  • a szabályozó elvek, az életmód és erkölcsi elvek követése, melyek szabályozottá teszik az embert,
  • a testi tisztaság, a meghatározott tevékenységek, mint az ászanák gyakorlása, a légzőgyakorlatok, a munka jellege, melyek rögzítenek és szabályoznak.

Patañjali, aki az előző korok hagyományai szerint magyarázta a jóga tanításait, Yoga-sūtráiban megfogalmazta és összesítette az emberiség számára a jóga tudományát. Egyszerűen és pontosan fogalmazza meg az I. fejezet 2. sūtrájában a jóga jelentését:

„yogaś citta-vṛtti-nirodhaḥ”

„A jóga (az a folyamat, amely) az anyagi tudat működéseinek megfékezésére, illetve leállítására irányul.”

Részlet:

Jógaászanák jelentősége a Śrīmad-Bhāgavatamban

Balogh Zita BHF. szakdolgozat

Balogh Zita

2003 óta jógázom. Kozmetikus révén sokszor hallottam a vendégektől, hogy szeretnének mozogni, változtatni az életmódjukon. Így kezdődött. 2010-ben Sri Vijay Anandnál tettem le az Oktatói Vizsgát a Kaya Kalp Yogából, ami egy átfogó képet adott a jógáról. t. A sok tanult és tapasztalt tudást igyekszem beépíteni a hétköznapjaimba és átadni a tanítványaimnak.
Tanulmányok:
- Ilcsi Referencia kozmetikus
- Vaisnava Jógamester szak (BHF)

Ajánlott cikkek

Vélemény, hozzászólás?

error: Content is protected !!