Biztosan felmerült már benned, hogy vannak olyan szokások az életedben, amik nem a legjobbak és el szeretnéd hagyni őket. Esetleg szeretnél újakat kialakítani, amelyek jó hatással vannak életedre.

Igen ez eddig szuper, de utána jön a legtöbb esetben az elmédnek a válasza: ez bonyolult, ez nehéz, macera, stb.

Elsőként érdemes tisztában lenni azzal, hogyan alakítod ki szokásaidat. Majd, amikor ezzel tisztában vagy és tudod a folyamatot, könnyebb a rosszaktól is megszabadulni.

  1. Kell motiváció arra, hogy kialakítsd az adott szokást. Legyen ott a tudatodban, hogy miért jó ez neked.
  2. Ki kell alakítani a képességet, mert bár lehet a motiváció megvan, de a képesség nincs feltétlen meg, vagy nincs elég erőd az adott dologhoz, akkor nem fog működni a folyamat. Nem szeretnéd majd eléggé a változást. Itt előjön a fokozatosság elve. Lépésről lépésre haladj ahhoz, hogy elérd a végső célt. Sokszor ez nem megy gyorsan tehát, a türelem is szükséges.
  3. A harmadik fontos tényező, hogy mindig emlékeztetve legyünk a feladatra. Kell egy kiváltó ok, ami felébreszti bennünk a vágyat.

Tehát ez a három lépés kell egy szokás kialakításához és leépítéséhez is.

A második pontban található motivációt olyanoktól kaphatjuk meg, akik alátámasztják nekünk saját tapasztalatukból, hogy az adott dolog jó. Ezt bizonyára ismered. Például valaki mesél neked egy tevékenységről, amit ő végez és az milyen jó, azonnal motiválást érzel arra, hogy te is kipróbáld, mert hallod az milyen örömöt ad a másik személynek. Fontos, hogy kell akarnunk és az se mellékes mennyire akarjuk azt a valamit, amit el szeretnénk érni.

Ehhez egy példa: Minden nap szeretnél jógázni. Rendben, akkor a fent említett három dolgon kell áthaladnod.

1.Miért jó nekem, hogy minden nap jógázok? Egészségesebb lesz a fizikai testem, nem fognak fájni a tagjaim, tudatosodom a mozdulataimról, tudatosodom a légzésről, elkezdem megismerni a fizikai testem, a finom fizikait, majd a lelkemet, stb.

2.El kell kezdened a folyamatot kicsiben, mondjuk 3 percre odaülsz és csinálsz 3 ászanát (most csak mondtam valamit). Remélhetőleg van 3 perced a nap folyamán magadra… De ezt tudatosan minden egyes nap megcsinálod, aztán lehet több ideig, de ha növeled az időt, azt tudatosan tartsd is meg. A rendszeresség az nagyon nagy kulcs!

3.A következő, hogy erre mindig emlékeztesd magad, akár kis értesítőket beállítasz, vagy cetlit odaraksz látható helyre, hogy emlékeztessen, odarakod a jógamatracod az ajtóba. Mert hát az elme simán elsiklik amellett, amihez nincs kedve, de így nem felejted el. Érdemes időponthoz is kötni, akkor még fókuszáltabbá válsz, mondjuk reggel 6.15-kor munka előtt 3 percig jógázok.

Ha ezt csinálod, akkor elkezd végtelen természetessé válni a folyamat, el se fogod tudni képzelni enélkül a napod. A rendszeresség és a szokás a fontos, azután lehet erősíteni, növelni az időt.

A rossz szokások ugyan így működnek. Pontosan ezen a 3 lépésen alapszanak. Amikor le akarod építeni a rossz szokásodat, akkor elkezded leépíteni a motivációdat, a képességed és az emlékeztetést.

A könnyebb érthetőségért a legáltalánosabb példát fogom venni. Le akarod rakni a cigarettát. Hallanod kell, hogy ez mit okoz, tudatosan és a tudat alatt is kell tudnod, hogy a dohányzás káros. A dobozokra azért merik ráírni a különböző elrettentő feliratokat, mert az emberek túlnyomó többsége nem tud mit kezdeni vele. Hiába van ráírva, a hajlam annyira erős, hogy nem fog vele foglalkozni. Persze nem csak azt kell hallani, milyen rossz a dohányzás, hanem milyen jó a nélkül. Például én hallottam, hogy nem maga a dohányzás a megnyugtató (mert ugye sokan azért szívják, mert sok a stressz és kell a kikapcs), hanem a légzés. Mélyen belélegez, hosszan kilélegez az ember és ettől automatikus módon megnyugszik az elme. Ki lehet próbálni, hogy amikor ezt cigaretta nélkül csinálja valaki, akkor is történik (sőt). Olcsóbb is és a tüdő is tisztább lesz.

Amikor jön az inger és te nem elégíted ki, jön a rossz érzés. Ilyenkor tolerálni kell, legalább valamennyit. Hiszen a feltételekhez kötöttség természete az, hogy ha tolerálsz, azzal ki tudod tolni azt az időt, hogy mikor jön újra az ösztönzés, a hiány az adott rossz szokásra. Például nagyon szeretsz nassolni, akkor azt mondják neked, edd lassabban. Ekkor az idő kitolódik, s ritkábban jön a nassolási inger. Amikor ezt tudatosan gyakorlod, akkor ez az ösztönzés  elkezd veszíteni az erejéből és így már lesz a tolerancia erejével esélyed legyőzni.

Nyilván nem mondom, hogy ez kicsit se lesz kellemetlen, de ha kis lépésekben csinálod el tudod nyújtani, ezzel erősíted az akaratod. Ha azt ismételed magadban, hogy ezt „nem tudom megcsinálni”, akkor ez egy tudatalatti programmá válik és ahányszor változtatni akarsz fel fog jönni ez a belső program, rabságban fogsz maradni. Tehát érdemes azt mondogatni magadnak, amikor valamilyen leszokásra szánod el magad, hogy „én ezt meg tudom csinálni”. Legyen ez benne a tudatalattidban, te ezt szeretnéd.

Van a tudatos elménk (5%) és van a tudatalatti elménk (95%), a kettő között van az intelligencia. Ahhoz, hogy eljuss a tudatalattiig, ahhoz kell az intelligencia együttműködése. Ezt akkor kapjuk meg, ha tápláljuk a helyes információval. Olyan helyes információval, ami segíti a törekvésünket. Ha ezt nem tápláljuk, nem lesz elég erős az intelligenciánk és nem fogunk hozzáférni a tudatalattinkhoz. Ekkor pedig a korábbi „programok” szerint fog futni a rendszerünk, vagy amit kívülről a médiából, vagy amit az oktatás során belénk ültetnek. Tehát kell táplálni az intelligenciát!

A cigarettára visszatérve, a harmadik lépés, hogy szüntesd meg a rá emlékeztető dolgokat. Ne legyenek a lakásban szétszórva cigarettás dobozok, vagy ne nézd a reklámokat, ne légy olyan emberekkel, akik szívják melletted… 😀 Van ez a mondás is, hogy ha nem látom, nem bánom.

Szóval igyekezz ezt a három pontot követni, akár rossz szokásról mondasz le, akár jót alakítasz ki.

Csak gyakorold, mert ha ez a három együtt van, akkor bármire képes leszel! 😊

Namaste

Ivett

 

error: Content is protected !!