Mi az Aromaterápia?
Az illóolajokkal történő kezelések összefoglaló neve az aromaterápia.
Az aromaterápia egy holisztikus (teljességre, egészre törekvő) gyógyítási mód, mely figyelembe veszi a beteg értelmi, fizikai és szociális állapotát is) gyógymód, ami test-lélek-szellem szinten hat a tiszta illóolajok segítségével.
Az illóolaj a limbikus rendszeren keresztül hatással van idegrendszerünkre, hormonrendszerünkre, összességében: az egészségünkre (testi szint), a lelkünkre (lélek) és az emlékünkre (gondolkodás).
Mik az Illóolajok?
Növényekből kivont, szobahőmérsékleten gyorsan elpárolgó, elillanó természetes növényi vegyületek. Az illóolajokat a virágok, levelek, fakérgek, szárak, gyökerek, és más növényi részekből vonják ki. Illatuk lehet igen intenzív, kellemes, de lehet szúrós is.
Minden illóolajnak megvan a maga sajátos illata és hatása. Ha már érezted egy rózsa, egy levendulamező vagy a frissen vágott menta illatát, akkor már tapasztaltad az illóolajok fantasztikus illatát és az illatuk változatait is. Erőteljes illatukra azért van szükség, hogy védjék a növényt a kórokozókkal és a betegségekkel szemben, de a beporzásnál is fontos szerepet töltenek be. Például a nyugati azálea görényszagú leveleivel riasztja el a legelésző állatokat és édeskés illatú virágaival hívogatja a beporzó állatokat.
Az illóolajok használatának módjai:
Aromatikusan:
- Orrunkon keresztül (belélegezve, inhalálás, párologtatás, útján a limbikus rendszerünkre hat (az agykéreg szaglásérzékelő része), így tudja kifejteni a hatását idegrendszerünkre, szervezetünkre,
- a tüdőbe jutva az illatmolekulák az oxigénmolekulákhoz kötődnek és a véráramon keresztül a sejtekbe kerülnek.
Külsőleg:
- problémás területre kenni,
- bőrön keresztül: masszázs, (masszázsnál illóolajat a vivőolajba elkeverve ezt illóolajos masszázsnak hívják,) a bőrünkön keresztül a perifériás keringésbe kerül.
- szauna: ebben az esetben aromatikusan is hat és a bőrünkön keresztül is felszívódik.
- fürdővízbe,
- lemosás.
Milyen fontos Alapszabályokat szükséges tudnunk az illóolajok használata előtt?
- Miután levettük a kupakot az illóolajos üvegről, ne nyúljunk kézzel a csepegtetőhöz, mert a kezünkön található baktériumok által befertőzzük az illóolajat. Akkor hogyan? Az illóolajos üveg alá tarjuk a kezünket és rácsepegtetjük az illóolajat. Vagy egyből a vivőolajba, krémbe stb. attól függően hol fogjuk használni.
- Minden esetben teszteljük a bőrünkön! Nincs a világon olyan illóolaj, amire ne lenne valaki érzékeny. Ezért minden esetben végezzünk bőrtesztet!
- Szembe, fülbe, orrba ne csepegtessen illóolajat!
- Várandós kismamák, szoptatós édesanyák, és kisgyermekek részére kerülendő az illóolajok önálló használata, szakember nélkül.
- Az illóolaj vízben nem oldódik, így ha vízbe szeretnéd keverni, előbb old fel az illóolajat egy kis mézben, tejben, tejszínben, természetes növényi olajban.
- Napozás esetén a citrusfélék (citrom, narancs, bergamot, stb.) fényérzékenyítőek.
- Magas vérnyomás, epilepszia esetén tilos: kakukkfű, a rozmaring, borsmenta, rózsa illóolaj, stb.
- Allergiásoknál, érzékeny betegeknél szakemberrel egyeztetni kell, hogy a beteg mit használhat.
- Homeopátiás szer használata és az illóolaj használata között legalább egy óra különbség legyen.
Ha szükséged van minőségi illóolajokra a Vedayogában beszerezheted.
„Alap” olajok:
http://vedayoga.hu/ayurveda/aromaterapia/orvosi-levendula-lavandula-angustifolia/
http://vedayoga.hu/ayurveda/aromaterapia/borsmenta-mentha-piperita/
http://vedayoga.hu/ayurveda/aromaterapia/citrom-citrus-limonum-ze/
http://vedayoga.hu/ayurveda/aromaterapia/teafa-melaleuca-alternifolia/